Зарубіжна література

 

5 клас

Тема.  Японська народна казка «Момотаро, або Хлопчик-Персик». Відображення любові до праці, кмітливості, сміливості, ставлення до природи в образі Момотаро. Національний колорит

Мета: навчальна: познайомити учнів із казкою, її національними особливостями, поняттям «мандрівний сюжет», допомогти усвідомити зміст твору; розвивальна: розвивати образне, логічне мислення, навички виразного читання, переказу, коментування; уміння самостійно працювати з підручником, додатковими джерелами інформації; виховна: виховувати кращі людські якості працьовитість, сміливість, пошану до батьків.

Обладнання:  карта світу, збірка японських народних казок, ілюстрації до них, презентація «Японія».

Тип уроку:   урок засвоєння нових знань.  

                                                                 Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів.

Бесіда з учнями.

- Що ви знаєте про Японію?

- З чим асоціюється ця країна?                                               

                                               Японія - країна враніш­нього сонця


Будди́змрелігійно-філософське вчення про духовне пробудження, яке виникло близько VI століття до н. е. в Стародавній Індії. Засновником вчення вважається Сіддхартха Гаутама, який надалі отримав ім'я Будда Шак'ямуні.



Самурай — представник військового стану в Японії X—XIX століття. Впродовж середньовіччя самураї витіснили японську аристократію з місця провідної політичної сили країни і створили власну систему керування суспільством — шьоґунат.



Ікебана — традиційне мистецтво аранжування квітів у Японії. Ікебана зародилася в Китаї в VII столітті. Її винайшов священик-буддист. Спочатку вона використовувалася як підношення богам, Буддам і створювалася тільки ченцями.




Японський сад каменів або сад «сухого пейзажу», який часто називають сад дзен, створює мініатюрний стилізований пейзаж шляхом ретельно підібраних композицій з каменів, водойм, мохів, формованих дерев і кущів.



Кімоно́ — традиційний одяг в Японії. З середини 19 століття вважається японським національним костюмом.



Японія
 — це острівна країна
, розташована вздовж тихоокеанського узбережжя Східної Азії. Основні острови Хоккайдо, Хонсю, Сікоку, Кюсю. Загалом Японський архіпелаг складається приблизно з 3000 малих островів. 


ІІ. Засвоєння нових знань.

1. Слово вчителя.

     Японія — незвичайна країна з особливою культурою, тради­ціями. Це пояснюється тим, що до XVI ст. ця країна не зазнавала впливу інших культур. Сьогодні ж захоплення японським стилем життя і культурою охопило увесь світ. І дорослі, і діти дивляться сучасне аніме, читають мангу (комікси), носять одяг у японському стилі, обожнюють суші, вивчають мову, звичаї та традиції країни вранішнього сонця. Багато європейських письменників пишуть твори, присвячені цій країні. І не дивно, адже Японія має чим здивувати будь-кого, а її унікальності можна лише позаздрити.

2. Перегляд презентації «Японія».

3. Слово вчителя.

    Сьогодні ми з вами маємо можливість ближче познайоми­тися з цією країною і дізнатися багато нового на прикладі японської народної казки «Момотаро, або Хлопчик-Персик».

4. Словникова робота

Хмиз — сухе гілля.

Рости як на дріжджах — швидко.

Пильнуйся — дивись, остерігайся.

Фазанвеликий птах із яскравим забарвленням, об’єкт полювання.

Чинити — робити.

5. Обмін враженнями про прочитане.

- Чи сподобалася вам казка? Якщо так, то чим саме?

- Що здалося дивним, несподіваним?

- Чи можна за текстом казки визначити, якому народові вона належить?

6. Робота над текстом.

    Прокоментуйте пропоновані уривки:

-  «Момотаро ріс як на дріжджах: з’їсть одну чашку рису — стає ще вищим
скоро він перетворився на прекрасного юнака». (Рис у японців — як у нас хліб, дуже шанований продукт харчування, символ невтомної праці та достатку. У такий спосіб
утверджується зв’язок людини з природою, землею, яка дає їй сили.)

-  «Одного дня впав момотаро на коліна перед дідом і бабою та й каже…» (Герой висловлює велику пошану до своїх батьків, потребує їхнього благословення перед великою справою.)

-  «…Їхній вожак упав навколішки перед Момотаро й заблагав: «Прошу тебе,
не вкорочуй нам життя! Віднині ми припинимо чинити людям зло, а за це віддамо тобі всі скарби» (Момотаро пішов не просто підкоряти Острів Чудовиськ, а боротися зі злом. Проте він не хоче кровопролиття, тому погоджується на пропозицію вожака Чудовиськ і задовольняється їхньою обіцянкою не чинити зла.)

7. Запитання та відповіді.

- Розкажіть про мрію діда і баби. 

- У який чарівний спосіб здійснилася їхня мрія? 

- Що особливого було в Момотаро? Чим герой народної казки відрізнявся від звичайних дітей? 

- З якою метою юнак залишив рідну домівку? 

- Як звірі допомогли Момотаро здолати чудовиськ, які чинили людям зло. 

8. Розгляд та коментування ілюстрацій до казки «Момотаро, або Хлопчик-Персик».


V. Закріплення знань, умінь та навичок

Літературна гра.

Згадайте найбільше специфічних японських термінів (слів, назв), про які йшлося на уроці.

 



VІ. Домашнє завдання

1. Скласти коротку розповідь про випробування, які змогли подолати юнак і його друзі-звірі. 

2. Створити ілюстрації до казки «Момотаро, або Хлопчик-Персик».

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон». 

Продовжте речення «Найяскравішим враженням на уроці було…». 

Немає коментарів:

Дописати коментар